NS Velká kotlina

NS Velká kotlina
  • délka: 6,0 km
  • počet panelů: 11 ks
  • typ: Pěší
  • obtížnost: Těžká

Začátek naučné stezky je v Karlově pod Pradědem. Zde se nachází nultá zastávka s orientační mapou celé stezky. Trasa dále vede po modré značce směrem na Ovčárnu, kde končí. Line se podél řeky Moravice přes národní přírodní rezervaci Praděd. Na trase je 11 zastávek, týkajících se botaniky, zoologie a geologie. Průvodcem naučnou stezkou je chvostoskok Jesenikia filiformis. Jedná se o nový druh hmyzu, který byl v Jeseníkách objeven.

Naučnou stezku vybudovala v roce 1971 Správa CHKO Jeseníky. V roce 1988 došlo k její obnově. Do dnešní podoby byla převedena v roce 2011. Velká kotlina je řazena mezi přírodovědecky nejcennější lokality ve střední Evropě. V minulosti se zde nacházel opravdový horský ledovec, díky němuž má dnes typický kotlovitý tvar.

Bývá často označována jako “botanická zahrada Jeseníků“. Význam Velké kotliny spočívá zejména v jejím rostlinném a živočišném druhovém bohatství. Najdeme zde tzv. endemity. To jsou takové druhy rostlin, které nerostou nikde jinde na světě. Patří k nim zdejší jitrocel tmavý sudetský (Plantago atrata subsp. sudetica) a hvozdík kartouzek sudetský (Dianthus carthusianorum subsp. sudeticus). Ke kriticky ohroženým rostlinám této rezervace patří škarda sibiřská (Crepis sibirica), hvězdnice alpská (Aster alpinus), ostřice pochvatá (Carex vaginata) a další. Endemickým druhem živočicha, který zde návštěvníci mohou spatřit, je motýl okáč sudetský (Erebia sudetica sudetica), linduška horská (Anthus spinoletta) a myšivka horská (Sicista betulina). Pramení zde 45 pramenů, z nichž nejvodnatější je pramen Moravice.

Obtížnost

Začátek stezky: Karlov – Moravice, odbočka na Slezskou cestu

Konec stezky: Nad Ovčárnou

GPS: 50°1'24.661"N, 17°16'49.496"E

zastavení

název zastavení

1

NS Velká kotlina

2

Jak les zadržuje vodu

3

Hraniční řeka

4

Poklady Velké kotliny

5

O buku a smrku

6

Jak pracuje ledovec

7

Ve Velké kotlině

8

Voda ve Velké kotlině

9

Horní hranice lesa

10

Co přináší vítr

11

NS Velká kotlina

 Průvodce naučnou stezkou ke stažení zde.

Mapa stezky

Správa CHKO Jeseníky

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt