Správa CHKO Jeseníky >> Správa informuje >> Aktuality >> Po deseti letech se do Jeseníků vrátil vlk

Po deseti letech se do Jeseníků vrátil vlk

Po deseti letech se do Jeseníků vrátil vlk

4.2.2016

Začátkem roku získali přírodovědci záběry zachycující vlka. Je to po mnoha letech přímý důkaz o pohybu této vzácné šelmy v Jeseníkách.

Na otázku, zda v Jeseníkách žijí rysové a vlci, hledají  odpověď odborníci z Hnutí DUHA Olomouc ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR -  Správou CHKO Jeseníky, Lesy ČR a Českým svazem ochránců přírody.

Záběry vlka jsou k dispozici na:  https://youtu.be/G4iMulApBsc 

Projekt monitoringu šelem v Jeseníkách probíhá celou zimu, již nyní ovšem ochránci přírody mohou potvrdit, že se zde pohybuje minimálně jeden vlk. Nově zjištěný výskyt v Jeseníkách souvisí s postupným návratem velkých šelem do naší krajiny. 

 Vlk jako vrcholový predátor může pomoci s regulací přemnožených kopytníků. Severní okraj Hrubého Jeseníku, ve kterém byl videozáznam pořízen, poskytuje velkým šelmám dostatek potravy -  divoká prasata, daňky či jeleny. I když vlci dokáží jejich počty snížit, v zásadě nebrání ani rozumnému mysliveckému hospodaření.

 Vlk obecný se v Jeseníkách běžně lovil ještě v druhé polovině 19. století. Vyhuben byl v roce 1908, kdy je u Zábřehu datován poslední zástřel. Velmi ojediněle se tato psovitá šelma na území Jeseníků začala vracet po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné.

 „Informace o záznamu vlka se k nám dostala během několika hodin od jeho průchodu před fotopastí. Pochopitelně jsme toho využili a podařilo se nám přímo v terénu zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy. Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ řekl Petr Šaj, zoolog AOPK ČR, regionálního pracoviště Olomoucko, oddělení Správa CHKO Jeseníky.

Více informací najdete na:

http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/po-deseti-letech-se-do-jeseniku-vratil-vlk/

 

Správa CHKO Jeseníky

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt